<
>

Boxing schedule

Tyson Fury, left, and Deontay Wilder will meet in February in a rematch of their highly contested split draw in 2018. Lionel Hahn/PA Images via Getty Images

Want to know what fights are on the horizon? Check out the boxing schedule for 2020.

To go directly to a particular month, click the links below:

FEBRUARY | MARCH | APRIL | MAY | JUNE | AUGUST | SEPTEMBER | OCTOBER


Key dates:

  • Feb. 22: Las Vegas -- Deontay Wilder vs. Tyson Fury, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC and Fury's lineal heavyweight title. (ESPN/Fox PPV)

  • Feb. 29: Frisco, Texas -- Mikey Garcia vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights


Full schedule:

Jan. 23: Costa Mesa, Calif. (DAZN/RingTV.com)

  • Jason Quigley vs. Oscar Cortes, 10 rounds, middleweights

  • Ferdinand Kerobyan vs. Azael Cosio, 8 rounds, junior middleweights

  • Mihai Nistor vs. Jaime Solorio, 8 rounds, heavyweights

  • Gregory Morales vs. Juan Kantun, 6 rounds, junior featherweights

Jan. 25: New York (Showtime)

  • Danny Garcia vs. Ivan Redkach, 12 rounds, welterweights, WBC welterweight eliminator

  • Jarrett Hurd vs. Francisco Santana, 10 rounds, junior middleweights

  • Stephen Fulton vs. Arnold Khegai, 12 rounds, WBO junior featherweight eliminator

  • Steven Torres vs. Dakota Witkopf, 4 rounds, heavyweights

  • Rajon Chance vs. Akihiro Nakamura, 4 rounds, junior featherweights

  • Lorenzo Simpson vs. Antonio Louis Hernandez, 6 rounds, super middleweights

  • Kenny Robles vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

  • Patrick Harris vs. Clay Burns, 8 rounds, junior welterweights

  • Keeshawn Williams vs. Gaku Takahashi, 8 rounds, welterweights

Jan. 25: Hamburg, Germany

  • Abass Baraou vs. Abraham Juarez, 10 rounds, junior middleweights

  • Robert Harutyunyan vs. Romulo Koasicha, 10 rounds, junior lightweights

  • Artem Harutyunyan vs. Miguel Cesario Antin, 8 rounds, junior welterweights

  • James Kraft vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

  • Kem Ljungquist vs. German Skobenko, 8 round, heavyweights

Jan. 28: Toronto (UFC Fight Pass)

  • Steve Rolls vs. Shady Gamhour, 10 rounds, super middleweights

  • Custio Clayton vs. Diego Ramirez, 10 rounds, welterweights

  • Hurshidbek Normatov vs. Uriel Hernandez, 8 rounds, middleweights

  • Amanda Galle vs. Shelly Barnett, 8 rounds, junior featherweights

  • Nick Fantauzzi vs. Aaron Crawley, 8 rounds, light heavyweights

  • Radivoje Kalajdzic vs. Juan Carlos Raygosa, 8 rounds, cruiserweights

  • Will Madera vs. Edgar Ramirez, 6 rounds, junior welterweights

  • Salar Gholami vs. Mateusz Kubiszyn, 4 rounds, cruiserweights

Jan. 30: Miami (DAZN)

  • Title fight: Demetrius Andrade vs. Luke Keeler, 12 rounds, for Andrade's WBO middleweight title

  • Jake Paul vs. AnEsonGib, 6 rounds, cruiserweights

  • Title fight: Tevin Farmer vs. Joseph Diaz Jr., 12 rounds, for Farmer's IBF junior lightweight title

  • Title fight: Daniel Roman vs. Murodjon Akhmadaliev, for Roman's IBF/WBA junior featherweight title

  • Anthony Sims Jr. vs. Roamer Alexis Angulo, 10 rounds, super middleweights

  • Otha Jones III vs. Juan Santiago, 6 rounds, lightweights

  • Austin Williams vs. Donald Sanchez, 4 or 6 rounds, middleweights

  • Alexis Espino vs. Vincent Baccus, 4 or 6 rounds, super middleweigts

  • Arthur Biyarslanov vs. Nicolas Atilio Velazquez, 6 rounds, junior welterweights

  • Avril Mathie vs. Angelina Hoffschneider, 4 rounds, female bantamweights

Jan. 30: Toppenish, Wash. (UFC Fight Pass)

  • Ernesto Delgadillo vs. Jade Bornea, 10 rounds, junior bantamweights

  • Santiago Dominguez vs. Vitor Jones Freitas, 8 rounds, welterweights

  • Connor Coyle vs. Miguel Dumas, 8 rounds, middleweights

  • Richard Van Sicien vs. Abraham Martin, 6 rounds, light heavyweights

  • William Hernandez-Gomez vs. Jerald Gregori, 4 rounds, featherweights

  • Margarito Hernandez vs. Joshua Wheeler, 4 rounds, junior middleweights

  • Jerrell Barbour vs. Steven Hellman, 4 rounds, featherweights

  • Glenn Hagler Jr. vs. Charon Spain, 4 rounds, middleweights

Jan. 31: Shreveport, La. (Showtime)

  • Ruben Villa vs. Alexei Collado, 10 rounds, featherweights

  • Taras Shelestyuk vs. Alejandro Davila, 10 rounds, welterweights

  • Jerry Perez vs. Zhora Hamazaryan, 8 rounds, lightweights

Jan. 31: Kinshasa, Republic of Congo

  • Title fight: Ilunga Makabu vs. Michal Cieslak, 12 rounds, for vacant WBC cruiserweight title

Jan. 31: Bensalem, Pa.

  • Victor Padilla vs. Israel Suarez, 6 rounds, lightweights

  • Isaiah Wise vs. Enver Halili, 6 rounds, junior middleweights

  • Christopher Burgos vs. Sheldon Deverteuil, 6 rounds, junior welterweights

  • Charles Brewer Jr. vs. Kyl Fritz, 4 rounds, light heavyweights

  • Shahkzod Atoev vs. Juan Ibarra, 4 rounds, junior lightweights

  • Tyhler Williams vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Jan. 31: Windham, N.H.

  • Brandon Higgins vs. Kris Jacobs, 4 rounds, welterweights

  • Harry Gigliotti vs. Fernando Perez, 4 rounds, welterweights

  • Kimberly Wabik vs. Dasha Ragland, 4 rounds, female junior welterweights

  • Shayna Foppiano vs. Crystal Byers, 4 rounds, female junior welterweights

  • Adalberto Zorrilla vs. Agustine Mauras, 4 rounds, junior welterweights

  • Ismael Villarreal vs. Bryan Goldsby, 6 rounds, middleweights


FEBRUARY

Feb. 1: Haikou, China (ESPN/ESPN Deportes)

  • Title fight: Jose Ramirez vs. Viktor Postol, 12 rounds, for Ramirez's WBC/WBO junior welterweight title

  • Masayuki Ito vs. Yongqiang Yang, 10 rounds, junior lightweights

  • Esquiva Falcao vs. Ainiwaer Yilixiati, 10 rounds, middleweights

  • Zulipikaer Maimaitiali vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

  • Jianhao Diao vs. Juanito Paredes, 6 rounds, lightweights

  • Ju Wu vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Feb. 1: Biloxi, Miss. (Fox Sports 1/Fox Deportes)

  • Yordenis Ugas vs. Mike Dallas Jr., 12 rounds, welterweights

  • Michel Rivera vs. Fidel Maldonado Jr., 10 rounds, lightweights

  • Omar Juarez vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights

  • Raymond Guajardo vs. Juan Barajas, 6 rounds, junior middleweights

  • Jose Miguel Borrego vs. Jimmy Williams, 10 rounds, welterweights

  • Jesus Alejandro Ramos vs. Bernard Lebron Figueroa, 8 rounds, welterweights

  • Burley Brooks vs. Melvin Russell, 6 rounds, super middleweights

  • Michael Coffie vs. Carlos Sandoval, 6 rounds, heavyweights

  • Fernando Garcia vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Deon Nicholson vs. Earl Newman, 8 rounds, cruiserweights

Feb. 1: Guadalupe, Mexico

  • Title fight: Pedro Taduran vs. Daniel Valladares, 12 rounds, for Taduran's IBF strawweight title

Feb. 1: Ruidoso, N.M.

  • Austin Trout vs. Rosbel Montoya, 10 rounds, junior middleweights

  • Abel Mendoza vs. Juan Carlos Guillen, 8 rounds, featherweights

  • Alonzo Butler vs. Jesus Martinez Torres, 8 rounds, heavyweights

  • Darryl Cunningham vs. Ernesto Berrospe, 8 rounds, middleweights

  • Henry Arrendondo vs. Rafael Reyes, 8 rounds, featherweights

  • Savion Kent vs. Stacey Anderson, 4 rounds, junior welterweights

  • Brandon White vs. TBA, 4 rounds, bantamweights

  • Rene Palacios vs. Daniel Sanchez, 4 rounds, featherweights

Feb. 6: Indio, Calif. (DAZN/RingTV.com)

  • Ricardo Sandoval vs. Raymond Tabugon, 10 rounds, junior bantamweights

  • Oscar Negrete vs. Alberto Melian, 10 rounds, bantamweights

  • Sulem Urbina vs. TBA, 6 rounds, female flyweights

  • Leonardo Baez vs. TBA, 10 rounds, junior featherweights

  • Anthony Reyes vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights

  • Oscar Acevedo vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Feb. 7: Panama City, Panama

  • Title fight: Luis Concepcion vs. Rober Barrera, 12 rounds, for vacant WBA interim flyweight title

  • Title fight: Daniel Matellon vs. Erik Lopez Garcia, 12 rounds, for vacant WBA interim junior flyweight title

  • Carlos Ortega vs. Leyman Benavides, 12 rounds, strawweights

  • Laura Ledezma vs. Mayerlin Rivas, 10 rounds, female junior featherweights

Feb. 8: Sheffield, England (DAZN)

  • Kell Brook vs. Mark DeLuca, 12 rounds, junior middleweights

  • Kid Galahad vs. Claudio Marrero, 12 rounds, IBF featherweight eliminator

  • Title fight: Eva Wahlstrom vs. Terri Harper, 10 rounds, for Wahlstrom's WBC women's junior lightweight title

  • Dave Allen vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Anthony Tomlinson vs. Stewart Burt, 10 rounds, welterweights

Feb. 8: Allentown, Pa. (Showtime)

  • Title fight: Gary Russell Jr. vs. Tugstsogt Nyambayar, 12 rounds, for Russell's WBC featherweight title

  • Title fight: Guillermo Rigondeaux vs. Liborio Solis, 12 rounds, for vacant WBA "regular" bantamweight title

  • Jaime Arboleda vs. Jayson Velez, 12 rounds, WBA junior lightweight eliminator

  • Gary Antuanne Russell vs. Jose Marrufo, 10 rounds, junior welterweights

Feb. 8: Daytona Beach, Fla. (Payne Boxing Facebook and YouTube)

  • Evan Holyfield vs. Travis Nero, 4 rounds, junior middleweights

Feb. 8: Goeppingen, Germany

  • Kevin Lerena vs. Firat Arslan, 12 rounds, cruiserweights

Feb. 8: Kiev, Ukraine

  • Title fight: Artem Dalakian vs. Josber Perez, 12 rounds, for Dalakian's WBA flyweight title

Feb. 8: Gary, Ind.

  • Charles Conwell vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights

  • Isaiah Steen vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

Feb. 8: Bilbao, Spain

  • Jon Fernandez vs. Aik Shakhnazaryan, 10 round, lightweights

Feb. 14: Anaheim, Calif. (DAZN)

  • Ryan Garcia.vs. Francisco Fonseca, 12 rounds, lightweights

  • Jorge Linares vs. Carlos Morales, 12 rounds, lightweights

  • Alexis Rocha vs. TBA, 10 rounds, welterweights

  • Blair Cobbs vs. Samuel Kotey, 10 rounds, welterweights

  • Oscar Negrete vs. Alberto Melian, 10 rounds, bantamweights

  • Alejandro Reyes vs. TBA, 4 rounds, lightweights

  • Evan Sanchez vs. TBA, 6 rounds, welterweights

Feb. 14: Philadelphia (Showtime)

  • Thomas Mattice vs. Isaac Cruz Gonzalez, 10 rounds, lightweights

  • Raeese Aleem vs. Adam Lopez, 8 rounds, junior featherweights

  • Montana Love vs. Jerrico Walton, 8 rounds, junior welterweights

  • Derrick Colemen vs. Joseph Jackson, 8 rounds, junior middleweights

Feb. 14: Sydney, Canada

  • Ryan Rozicki vs. Vladimir Reznicek, 10 rounds, cruiserweights

Feb. 15: Nashville (Fox/Fox Deportes)

  • Title fight: Caleb Plant vs. Vincent Feigenbutz, 12 rounds, for Plant's IBF super middleweight title

  • Bryant Perrella vs. Abel Ramos, 10 rounds, welterweights

  • Austin Dulay vs. Diego Magdaleno, 10 rounds, lightweights

Feb. 21: London (ESPN+)

  • Golden Contract junior welterweight semifinals (Ohara Davies, Tyrone McKenna, Mohamed Mimoune, Jeff Ofori, draw TBA)

  • Golden Contract featherweight semifinals (Ryan Walsh, Leigh Wood, Tyrone McCullagh, Jazza Dickens, draw TBA)

Feb. 21: Miami (Telemundo)

  • Saul Juarez vs. Jonathan Gonzalez, 10 rounds, junior flyweights

  • Robeisy Ramirez vs. TBA, 6 rounds, featherweights

  • Luis Cabrera vs. TBA, 6 rounds, lightweights

Feb. 22: Las Vegas (ESPN-Fox PPV)

  • Title fight: Deontay Wilder vs. Tyson Fury, rematch, 12 rounds, for Wilder's WBC and Fury's lineal heavyweight title

  • Amir Imam vs. Javier Molina, 10 rounds, welterweights

  • Gabriel Flores Jr. vs. Matt Conway 8 rounds, junior lightweights

Feb. 28: Las Vegas (Showtime)

  • Xavier Martinez vs. TBA, 10 rounds, lightweights

  • Richardson Hitchins vs. TBA, 10 rounds, welterweights

  • Kevin Newman II vs. TBA, 10 rounds, super middleweights

Feb. 28: Milan, Italy (DAZN)

  • Daniele Scardina vs. Andrew Francillette, 10 rounds, super middleweights

  • Maxim Prodan vs. Michele Esposito, 10 rounds, welterweights

  • Francesco Grandelli vs. Carmine Tommasone, 10 rounds, featherweights

  • Dario Morello vs. Andrea Scarpa, 8 rounds, welterweights

  • Ivan Zucco vs. Filippo Gallerini, 6 rounds, super middleweights

  • Riccardo Merafina vs. Vadim Gurau, 6 rounds, super middleweights

  • Cristian Cangelosi vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights

Feb. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Yomar Alamo vs. Kendo Castaneda, 10 rounds, junior welterweights

Feb. 28: Huntington, N.Y.

  • Star Boxing

Feb. 29: Frisco, Texas (DAZN)

  • Mikey Garcia vs. Jessie Vargas, 12 rounds, welterweights

  • Title fight: Kal Yafai vs. Roman "Chocolatito" Gonzalez, 12 rounds, for Yafai's WBA junior bantamweight title

  • Title fight: Julio Cesar Martinez vs. Jay Harris, 12 rounds, for Martinez's WBC flyweight title

  • Joseph Parker vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

Feb. 29: Harrington, Del.

  • Hank Lundy vs. TBA, 10 rounds, lightweights

Feb. 29: Newcastle, England

  • Chad Ellis vs. Ellis Corrie, 8 rounds, welterweights


MARCH

March 6: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

March 6: Oviedo, Spain

  • Aitor Nieto vs. Yahya Tlaouziti, 12 rounds, welterweights

March 7: Brentwood, England (ESPN+)

  • Danny Dignum vs. Alfredo Meli, 10 rounds, middleweights

March 7: New York (Fox/Fox Deportes)

  • Adam Kownacki vs. Robert Helenius, 12 rounds, WBA heavyweight eliminator

  • Efe Ajagba vs. TBA, 10 rounds, heavyweights

  • Frank Sanchez vs. Joey Dawejko, 10 rounds, heavyweights

March 7: Manchester, England (DAZN)

  • Scott Quigg vs. Jono Carroll, 12 rounds, junior lightweights

  • Callum Johnson vs. Igor Mikhalkin, 12 rounds, for vacant European middleweight title

March 13: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

March 14: New York (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing

March 17: New York (ESPN+)

  • Michael Conlan vs. TBA, 10 rounds, featherweights

March 20: London (ESPN+)

  • Golden Contract light heavyweight semifinals (Hosea Burton, Liam Conroy, Serge Michel, Ricards Bolotniks; draw TBA)

March 21: Riga, Latvia (DAZN)

  • Title fight: Yunier Dorticos vs. Mairis Briedis, 12 rounds, for Dorticos' IBF cruiserweight title, World Boxing Super Series final

March 28: TBA (ESPN/ESPN Deportes)

  • Top Rank Boxing


APRIL

April 4: Clackamas, Ore.

  • Layla McCarter vs. TBA, 10 rounds, female welterweights

April 18: Buenos Aires, Argentina

  • Marcos Maidana vs. Jorge Cali, 6 rounds, cruiserweights


MAY

May 1: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 8: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 15: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

May 22: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


JUNE

June 14: Canastota, N.Y.

  • 31st annual International Boxing Hall of Fame inductions


AUGUST

Aug. 14: Miami, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 21: Miami, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Aug. 28: Kissimmee, Fla. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


SEPTEMBER

Sept. 4: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo


OCTOBER

Oct. 2: Niagara Falls, N.Y. (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 9: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 16: Miami (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo

Oct. 23: Mexico City (Telemundo)

  • Boxeo Telemundo